Bezpieczne usuwanie amalgamatów

Coraz większe zainteresowanie pacjentów usuwaniem wypełnień amalgamatowych wynika nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim zdrowotnych.

Obecnie przyjmuje się, że amalgamatowe plomby uwalniają opary rtęci podczas żucia, zgrzytania zębami czy picia gorących napojów. Jednak najwięcej tego pierwiastka ulatnia się przy pierwszym wstawianiu wypełnienia bądź jego usuwaniu.

Uwolniona do organizmu rtęć może być przyczyną bólu głowy, zaburzeń żołądkowych. Może powodować również osłabienie, a nawet doprowadzić do tak groźnych chorób jak: choroba Parkinsona, niedomaganie nerek, płuc, serca, alergie i autyzm.

Aby unikną dalszego przenikania metali ciężkich do organizmu, warto jak najszybciej usunąć wypełnienia amalgamatowe. Należy pamiętać, że wchłanianie rtęci do organizmu zwiększa się w momencie usuwania amalgamatu. Dlatego tak ważne jest zachowanie bezpiecznych procedur podczas tego zabiegu.

W naszych gabinetach stosujemy procedury, które  zapewniają bezpieczeństwo podczas zabiegu pacjentom i personelowi medycznemu poprzez stosowanie specjalnej odzieży i masek ochronnych, podawanie pacjentowi tlenu, odizolowanie zęba specjalną gumą oraz użycie dedykowanych  urządzeń ssących.

Ważnym elementem bezpiecznej procedury jest detoksykacja organizmu preparatami wiążącymi rtęć i metale ciężkie przed, w trakcie oraz po zabiegu.