Stomatologia dziecięca

Czy wiedzą Państwo, że próchnica może pojawić się już w 6 miesiącu życia Państwa dziecka, tuż po wyrznięciu się pierwszych zębów mlecznych? Próchnica wczesnego dzieciństwa charakteryzuje się gwałtownym przebiegiem, doprowadzającym w krótkim czasie do zniszczenia i przedwczesnej utraty zębów mlecznych. Bardzo długo panowało przekonanie, że zębów mlecznych nie trzeba leczyć, bo i tak wypadną. „Mleczaki” wypadną – to prawda, jednak ze skutkami próchnicy zębów mlecznych Państwo, a przede wszystkim Państwa dzieci mogą się borykać przez całe dorosłe życie.

 

 

Okres uzębienia mlecznego to czas dynamicznego rozwoju całego organizmu dziecka. Utrata choćby jednego zęba mlecznego może mieć znaczący wpływ na kierunek i tempo rozwoju kości twarzoczaszki oraz w późniejszym okresie na nieprawidłową, zaburzoną kolejność wyrzynania zębów stałych co skutkuje rozwojem wad zgryzu i zaburzeń w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego (przeskoki, trzaski). Istotne jest również to, że bakterie próchnicotwórcze obecne na zniszczonych zębach mlecznych atakują sąsiadujące z nimi zdrowe zęby stałe powodując rozwój próchnicy zębów stałych. Nie należy również zapominać o pycho-somatycznych skutkach przedwczesnej utraty zębów mlecznych spowodowanych próchnicą. Przedszkolak bez przednich zębów często traci pewność siebie, staje się nieśmiały czy wyalienowany w grupie rówieśników. Dodatkowo pojawiają się problemy z prawidłową wymową i konieczność współpracy z logopedą. Pojawiające się wady zgryzu mogą stać się przyczyną wieloletnich kompleksów Państwa pociech i narazić je na długotrwałe, uciążliwe leczenie ortodontyczne.

 

 

Pierwsza wizyta małego pacjenta u dentysty jest wydarzeniem rodzinnym, które może mieć poważne konsekwencje dla późniejszego nastawienia do leczenia stomatologicznego. Dziecko należy do wrażliwych pacjentów, żywo reagujących na wszelkiego rodzaju bodźce. Dlatego bardzo ważny jest profesjonalizm lekarza stomatologa i indywidualne podejście do każdego dziecka.
Próchnicy zębów mlecznych często towarzyszy ból, obrzęk czy gorączka, które mogą pojawić się w najmniej oczekiwanym momencie (noc, urlop, uroczystość rodzinna). By uchronić dziecko i rodziców przed nagłą i stresującą wizytą w gabinecie stomatologicznym. Zaleca się by każde dziecko odbyło tak zwaną wizytę adaptacyjną u stomatologa przygotowującą do wizyt leczniczych w gabinecie dentystycznym, a następnie systematyczne wizyty kontrolne (co 3 miesiące) mające na celu wyeliminowanie pojawiających się ognisk próchnicy.
Nic nie zastąpi Państwu satysfakcji z pięknego i zdrowego uśmiech u Waszego dziecka.